Co warto wiedzieć na temat cesarskiego cięcia?

Cesarskie cięcie to zabieg wykonywany w sytuacji, kiedy poród naturalny jest niemożliwy lub utrudniony ze względów medycznych. Co warto wiedzieć na temat tej procedury?

Jak przebiega cesarskie cięcie?

Jeżeli lekarz stwierdzi, że istnieją wskazania medyczne do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, rozpoczynają się przygotowania do zabiegu. Bardzo często decyzja podejmowana jest w momencie, kiedy na początku porodu naturalnego pojawią się komplikacje, więc wszystkie przygotowania wykonywane są bardzo szybko. Przyszłej matce podawane jest znieczulenie ogólne, lub, jeśli czas na to pozwala: znieczulenie podpajęczynówkowe. Pielęgniarka mierzy ciśnienie rodzącej, a następnie na bieżąco monitoruje, czy pozostaje ono w normie podczas trwania całego zabiegu. Zazwyczaj zakłada się także wenflon, który umożliwia podawanie niezbędnych leków podczas trwania cesarskiego cięcia. Sama procedura cesarki, czyli wykonanie nacięcia i wyjęcie dziecka z łona matki nie trwa zazwyczaj dłużej niż kilka minut. Następny krok to usunięcie łożyska oraz zaszycie rany po przeprowadzonej operacji.

Jak cesarskie cięcie wpływa na zdrowie dziecka?

Cesarskie cięcie w wielu przypadkach ratuje życie dziecka i umożliwia jego przyjście na świat, jednak wiąże się też z pewnym ryzykiem, zwłaszcza z możliwością wystąpienia dysbiozy, czyli zaburzeń w naturalnej florze bakteryjnej dziecka. Podczas cesarskiego ciecia dziecko w sposób nagły musi zmierzyć się z nowymi warunkami otoczenia, co często utrudnia rozwój prawidłowej flory bakteryjnej w jego organizmie. W przypadku zaburzeń mogą rozwijać się groźne dla zdrowia maluszka infekcje i choroby takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita. W późniejszym wieku także mogą wystąpić różnego rodzaju zaburzenia autoimmunologiczne, a nawet martwicze zapalenie jelit- NEC, celiakia lub zespół jelita drażliwego. W późniejszych latach dzieci z zaburzeniami flory bakteryjnej są narażone na zachorowania na astmę, alergię oraz otyłość, a w niektórych przypadkach także na autyzm i cukrzycę. Rozwiązaniem, które wpiera tworzenie się prawidłowej flory bakteryjnej w organizmie malucha, jest podawanie w pierwszych dniach i tygodniach życia preparatu FFbaby, który jest źródłem przyjaznych szczepów bakterii: Bifidobacterium brevePB04 oraz Lactobacillus rhamnosus KL53A. stosowanie FFbaby przez okres nie krótszy niż 6 tygodni po urodzeniu pomaga stworzyć barierę ochroną i zapobiega powstawaniu infekcji.


Dodaj komentarz