Dywan – ważny element wyposażenia naszych mieszkań pełni w nim wiele istotnych funkcji. Stanowi ozdobę wnętrza. Buduje jego klimat. Służy niejednokrotnie do odpoczynku czy zabawy. Dlatego powinniśmy co jakiś czas zafundować mu swoisty lifting czyli zamówić usługę, jaką jest pranie dywanów. Poznaj najczęściej stosowane techniki i dowiedz się, jakich efektów możesz się po nich spodziewać.
Pranie ekstrakcyjne dywanów
To jedna z najczęściej stosowanych metod czyszczenia dywanów. Polega ona na naniesieniu detergentu na wybraną powierzchnię, a następnie na odessaniu go wraz z rozpuszczonym brudem. Pranie ekstrakcyjne nie sprawdzi się przy mocno zabrudzonych dywanach oraz przy trudnych do usunięcia plamach. Ma to związek z bardzo krótkim czasem reakcji, jaka zachodzi między działaniem detergentu a jego odessaniem. Główną zaletą tego rozwiązania jest jego wszechstronność. Metoda ta sprawdza się nawet w przypadku delikatnych lub dość starych dywanów czy tych o grubym runie. Pranie ekstrakcyjne jest też dość ekonomiczne, a czas schnięcia dywanu – krótki. Warto przy tym podkreślić, że to jedyny sposób usunięcia zacieków, które mogą pojawić się w wyniku nieudolnych wcześniejszych prób samodzielnego oczyszczenia powierzchni dywanu.
Pranie dywanów metodą szamponowania
Technika ta składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na rozpuszczeniu zalegającego między włóknami i w nich brudu. Drugi to usunięcie kryształków brudu przy pomocy odkurzacza piorącego na mokro. Szamponowanie najlepiej sprawdza się w przypadku dywanów wełnianych, a także na wykładzinach supełkowych i igłowanych o niskim profilu czyli silnie zbitych i bardziej opornych na przepuszczanie powietrza. Jakich efektów można spodziewać się po tej technice? Przede wszystkim dywan odzyskuje żywą barwę. Po drugie – mamy gwarancję, że wszelkie zabrudzenia zostaną skutecznie usunięte. I co bardzo istotne – szampon posiada odczyn kwaśny czyli nie wchodzi w reakcję z impregnatem pokrywającym powierzchnię podłogi.
Pranie dywanów za pomocą suchej piany i wiórków
Tą metodę poleca się do stosowania w dwóch przypadkach. Po pierwsze – gdy chcemy jedynie odświeżyć swój dywan, który był niedawno prany lub znajduje się w pomieszczeniu rzadko użytkowanym. Dzięki temu zachowuje on na dłużej swoje kolory, a włosie – naturalną strukturę. Pranie dywanów tą techniką zaleca się także w przypadku dywanów w pokojach dziecięcych lub wszędzie tam, gdzie potrzebny jest bardzo szybki efekt. Suche wiórki doskonale radzą sobie z zabrudzeniami, które głęboko wniknęły do runa. Zaletą jest krótki czas schnięcia – mniej więcej do 2-3 godzin. Natomiast sucha piana pomaga równie szybko, co skutecznie usunąć trudne plamy, a także pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Ponadto pomaga pozbyć się z dywanu roztoczy czy innych mikroorganizmów.
Bonnetowanie
Jej główną zaletą jest wysoka skuteczność. Dzięki niej można usunąć nie tylko silne zabrudzenia, ale również tłuste plamy, a także zalegające resztki jedzenia czy gumy do żucia. Bonnetowanie dywanu świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie przebywają małe dzieci oraz zwierzęta – szczególnie te mające problemy z utrzymaniem higieny i wolno biegające. Metodę tą cechuje krótki czas schnięcia. W czasie bonnetowania dywanu na jego powierzchni tworzy się również niewidzialna warstwa ochronna przed ponownym zabrudzeniem. Dywan staje się też bardziej odporny na zniszczenie.
Jak wybrać właściwą metodę prania dywanu?
Wyboru należy dokonać biorąc pod uwagę przede wszystkim rodzaj włosia, z którego wykonano dywan. Po drugie w jakim stanie i wieku jest dywan. Kolejna ważna kwestia to rodzaj zabrudzeń, a także to, jaka powierzchnia jest do wyczyszczenia. Nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób użytkuje się dywan oraz czy posiadamy odpowiednie warunki do tego, aby mógł on wyschnąć. Samodzielnie trudno jest dokonać właściwej oceny. Stąd też dużo lepszym rozwiązaniem jest zamówienie usługi u specjalistów zajmujących się praniem dywanów http://www.czyszczenie-wykladzin.com.pl/pranie-i-czyszczenie-dywanow-warszawa.html. Tym bardziej, że firma posiada nie tylko właściwą wiedzę, ale i odpowiedni sprzęt, jak i detergenty.
Teoretycznie czyszczenie dywanu można przeprowadzić samodzielnie trzepiąc go, odkurzając czy nawet używając ogólnodostępnych środków piorących do dywanów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niewłaściwa technika oraz zastosowanie zbyt agresywnego preparatu, może jedynie osłabić włókna dywanu i doprowadzić w rezultacie do jego zniszczenia. Lepiej więc raz na jakiś czas oddać swój ukochany dywan w ręce specjalistów, by móc jeszcze przez długi czas cieszyć się jego pięknem i funkcjonalnością.