Rola elektrolitów w organizmie człowieka

Odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu, ich brak może skutkować poważnymi zaburzeniami. Odpowiadają za pracę serca, układu nerwowego, układu krążenia, mięśni. Elektrolity – bo o nich mowa – odpowiadają także za transport wody przez błony komórkowe. Dbałość o ich prawidłowy poziom to nasz codzienny obowiązek.

Na co dzień nie zastanawiamy się, czy mamy prawidłowy poziom elektrolitów w organizmie. Dopiero niepokojące objawy, związane z odwodnieniem, zmuszają do zastanowienia się, czy czasem o czymś nie zapomnieliśmy.

Odwodnienie organizmu na ogół kojarzone jest ze stanem chorobowym, głównie z wymiotami i biegunką, czasem z wysoką gorączką. Tymczasem może do niego dojść również w innych okolicznościach. Zbyt mała ilość pitych w ciągu dnia płynów, długotrwały wysiłek fizyczny połączony z intensywnym poceniem, kawa, alkohol, zaniedbanie uzupełniania płynów w upalne dni – to wszystko sprzyja odwodnieniu i sprawia, że elektrolity spadają poniżej bezpiecznego poziomu.

Pierwsze objawy odwodnienia to suchość w ustach, suchość błon śluzowych nosa i gardła, zmniejszenie ilości oddawanego moczu, rozdrażnienie, senność. W następnej kolejności dochodzi do drgawek, drżenia mięśni, kołatania serca, zawrotów głowy i omdlenia. Dzieje się tak dlatego, iż niedostateczna ilość elektrolitów nie jest w stanie poradzić sobie z prawidłowym dotlenieniem i odżywieniem organizmu na poziomie komórkowym. Brak elektrolitów powoduje zaburzenie pracy serca, drżenie i kurczliwość mięśni, zaburzenia pracy nerek, podwyższone ciśnienie krwi, obrzęki nóg, a w drastycznych przypadkach prowadzi do utraty przytomności.

Najprostszym sposobem na uzupełnienie elektrolitów jest regularne przyjmowanie płynów, najlepiej sprawdza się woda mineralna i napoje izotoniczne. Te ostatnie wbrew pozorom nadają się nie tylko dla sportowców. W sezonie letnim dobrze jest pić sok pomidorowy, który zawiera dużo potasu. Do diety trzeba wprowadzić potrawy bogate w sole mineralne: ryby, drób, buraki, ziemniaki, banany, pomidory, rośliny strączkowe, warzywa zielone, oraz mleko i przetwory mleczne. Jeśli jest taka konieczność, można sięgnąć po suplementy diety. Dobrą metodą na uzupełnienie elektrolitów jest sen. Właśnie dlatego, jeśli brakuje nam elektrolitów, chcemy spać. Organizm w ten sposób sam daje znać, czego mu potrzeba. Aby zachować prawidłowy poziom elektrolitów, trzeba spać minimum osiem godzin na dobę.


Dodaj komentarz