Tak samo jak ludzie, koty mają różne problemy. Do najczęściej pojawiających się należą problemy jelitowe. Koty są do tego wybredne, nie zjedzą czegoś, co jest niesmaczne czy nieświeże. Częściej lekarze weterynarii rozpoznają u nich nietolerancje pokarmowe, ale też niewydolność nerek, która także oddziałuje na sprawy trawienne.
Zawsze skonsultuj się z weterynarzem
Oczywiście z kotem, który ma jakiekolwiek problemy zdrowotne należy iść do lekarza weterynarii. Takie objawy jak wymioty, zaparcia, częste biegunki, zmienny apetyt lub jego brak, chudnięcie, apatia, bóle brzucha występujące jednocześnie ale i pojedynczo są sygnałem do tego, że kot ma problemy z żołądkiem lub jelitami. Lekarz powinien zlecić badania krwi, może także zalecić odrobaczenie zwierzaka, zwłaszcza gdy nie przeprowadziliśmy tego zabiegu przez ostatnie kilka miesięcy, podać odpowiednie leki, zasugerować zmianę częstotliwości podawania karmy lub w ogóle zmiany dotychczasowego sposoby odżywiania kota. Zwykłą karmę warto też zamienić na karmę dla kotów wrażliwych, na przykład na Purina Sensitive.
Dlaczego lepsza jest karma dla „wrażliwców”?
Karma, której skład dostosowany jest do wymagań kota z wrażliwym żołądkiem ma ograniczoną ilość białka, ale jest to białko bardzo wysokiej jakości. Zawiera też odpowiednie proporcje warzyw i zbóż, które wspomagają działanie układu trawiennego. Jest bardziej lekkostrawna, ale kaloryczna i sycąca, jej skład wspomaga wydalanie gromadzących się w żołądku kulek sierści, zapewnia kotu dobre samopoczucie i lśniącą sierść. Jednocześnie z czasem zanika problem biegunek czy zaparć, ale także nieprzyjemny zapach z kuwety typowy dla kotów wrażliwych.