Przyczyny twojego słabego wizerunku własnego

Nie jest żadną tajemnicą, że sposób, w jaki postrzegamy siebie wpływa na jakość naszego życia. Tak, tak, ta prawidłowość dotyczy również ciebie! Może tego nie zauważasz, ale drobne decyzje, które codziennie podejmujesz, prowadzą do wzmocnienia lub obniżenia poczucia twojej własnej wartości.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody budowania negatywnego wizerunku własnego. Są to małe, ale uparcie powtarzane kroczki, które wyprowadzają w pole samo niezadowolenia i nadmiernej samokrytyki.

Pierwszym z nich jest podkreślanie, czy wręcz poszukiwanie swoich wad, potknięć i niedociągnięć. Ile razy zdarzyło ci się powtórzyć: „znów zawaliłam”, „jestem beznadziejna”, „nic mi nie wychodzi”. Wypowiadanie takich zdań powoduje w tobie natychmiastowy spadek energii, zanik koncentracji i znaczne obniżenie motywacji. Natomiast w ich miejsce wskakuje natychmiastowo złość, poczucie bezsilności, nienawiść do siebie i otoczenia, które całkowicie paraliżują emocjonalna część twojego umysłu.

4686348235_444f5f004c_b

A przecież jest tyle rzeczy, które zrobiłeś dziś naprawdę znakomicie! Myśl o nich jak najczęściej i naucz się nagradzać dobrym słowem samego siebie, a uda ci się doładować akumulator pozytywnych emocji. Drugim kroczkiem jest porównywanie twoich osiągnięć, zdolności i umiejętności do tego, co widzisz u innych ludzi. Nie byłoby w tym nic złego, gdybyś podszedł do tej analizy z chłodnym dystansem. Najczęściej jednak na przeciwnych szalkach wagi kładziesz najlepsze cechy zauważone u znajomych oraz własne najgorsze cechy. Takie porównanie nigdy nie kończy się dobrze – szalka „przeciwnika” szybko przeważa twoją stronę – z nią pikuje w dół twoje poczucie własnej wartości. Gdybyś jednak podszedł do tematu z większym dystansem, zauważyłbyś bez problemu, że sąsiad, wybitny specjalista w zakresie programowania, spędził 10 000 godzin na ćwiczeniu swego zawodu, a twój kumpel, znany chirurg, uczył się przez 15 lat by osiągnąć sukces.

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że gdyby samemu poświęcić tyle czasu, zapału i energii, można osiągnąć również mistrzostwo w swojej dziedzinie. Wygórowane normy perfekcji to twój kolejny krok w niewłaściwą stronę. Zapomnij o kolorowych obrazkach z gazet i telewizji! Tamten świat nie istnieje, uświadom to sobie jak najszybciej i przestań porównywać skorygowane uda modelek ze swoimi, grzeczne i mądre dzieci z reklamy do twoich, pewność siebie biznesmena z filmu do własnego samopoczucia. Zamiast godzin przy komputerze zafunduj sobie pozytywną książkę, zamiast śledzenia losów postaci serialu odwiedź prawdziwych znajomych, a szmatławe kolorowe gazetki zamień na czasopisma o rozwoju osobistym. Zadbaj o swój wizerunek korzystając z darmowych porad specjalistów (materiałów jest mnóstwo – wejdź choćby na TematModa.pl). Tak mało? O to właśnie chodzi! Pamiętaj, że najtrudniej zauważasz niewielkie zmiany, które oddziałują na ciebie jednocześnie delikatnie i potężnie. Spraw, aby stawiać szereg małych kroczków w dobrą stronę – w kierunku budowania silnego poczucia własnej wartości, a jakość twojego życia wskoczy na wyższy poziom.

Dodaj komentarz