Pościel dla noworodka

Narodziny dziecka to moment niezwykły, ale również trudny dla wielu rodziców. To czas, w którym wszystko wywraca się do góry nogami. Musimy zapanować nad karmieniem, przewijaniem, pielęgnacją i aktywnością malucha. Jest wiele tematów dotyczących opieki nad noworodkiem, w których młodzi rodzice czują się niepewnie, dlatego każdy z nich warto przemyśleć osobno i powoli. My zajmiemy się tym razem wyborem pościeli dla niemowlaka – z pozoru rzecz oczywista, ale również wymaga dokonania wyboru, najlepiej właściwego.

Przede wszystkim należy ograniczyć dodatkowe elementy w łóżeczku. Obecność maskotek i ozdobnych poduszek może zwiększać ryzyko uduszenia niemowlęcia. Na początku potrzebne są wyłącznie: odpowiednio duży materac, dopasowane do niego prześcieradło oraz okrycie. Potem dojdzie podusia, kocyk lub kołderka.

Otulacze, rożki i śpiworki

Narodziny to także trudny moment dla naszego maluszka. Diametralnie zmienia się jego otoczenie – z ciasnego i ciepłego brzucha przechodzi do jasnego i hałaśliwego świata, w którym trudno mu się odnaleźć. Dlatego na początek warto stworzyć mu warunki zbliżone do tych, które panowały w łonie mamy. Do tego służą rożki i otulacze. Ciasno owijamy nimi noworodka, tak by nie machał nóżkami i rączkami – maluch nie panuje nad nimi w pierwszym miesiącu życia i bardzo denerwuje się ich obecnością. Ciasno otulone dziecko spokojniej zasypia. Jeśli śpi w rożku, nie trzeba okrywać go już niczym więcej. Bambusowy otulacz również zapewnia wyższą temperaturę niż ta, która panuje w otoczeniu. Otulacz (np. firmy La Millou) znajdą Państwo również w szerokim asortymencie sklepu z akcesoriami dziecięcymi bobomio.pl. Śpiworki sprawdzą się w późniejszym czasie, gdy dziecko żwawo macha już nóżkami i co chwila się rozkopuje. Nie otulają dziecka tak ciasno jak rożek, pełnią funkcję kołderki, której nie da się ściągnąć. Ich krój jest bezpieczny. Śpiworka nie da się wsunąć na głowę, a ubrany w niego maluch będzie miał większą trudność by w nocy przekręcić się przez przypadek na brzuszek.

W tym czasie wciąż jeszcze nie będzie potrzebna poduszka. Niemowlak ma bowiem większą głowę w stosunku do ciała i nie potrzebuje podkładki by było mu wygodnie leżeć zarówno na plecach jak i na boku. Za wcześnie wprowadzona do łóżeczka poduszka może negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój kręgosłupa i ogólnej postawy u dziecka. Poza tym poduszka skutecznie utrudnia ruchy dziecka. Brak takiej swobody może prowadzić do napinania mięśni szyjnych i grzbietowych, a w efekcie do asymetrii główki.


310x310_product_media_9001-10000_zielen

Zakup kołderki

Są dzieci, które od początku stawiają opór przed zapięciem je w śpiworek. Dla tych, jak również dla nieco starszych już maluchów należy wybrać odpowiednią kołderkę. Po pierwsze zwracamy uwagę na materiał, z którego została uszyta oraz tworzywo stanowiące jej wypełnienie. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór różnego rodzaju włókien. Warto zapoznać się z ich składem, aby mieć pewność, że nie będą alergizujące lub na tyle sztuczne by przegrzewały przykrytego malca.

Na pierwszą kołdrę polecamy wybrać taką, która zszyta jest na stałe z wypełnieniem. Brak wymiennej poszewki eliminuje obecność suwaków lub guzików, a do tego nic się nie przesuwa i nie wałkuje. Takie kołderki są bardzo praktyczne i łatwo się piorą.

Niemal zawsze w komplecie z kołderką znajduje się cienka poduszka. Nawet jeśli trzeba będzie ją kupić, zaobserwuj swojego malucha i sprawdź czy jest mu już potrzebna. Być może jej brak od początku sprawił, że sytuacja wydaje się dziecku naturalna i długo jeszcze nie będzie potrzebowało podkładki pod głowę, z korzyścią dla swojego zdrowia fizycznego tej partii mięśni.

Dodaj komentarz