Gruczoły potowe znajdują się na całym naszym ciele. Wolne od nich są jedynie wargi, sutki, zewnętrzne narządy płciowe i powierzchnie pod paznokciami. Najwięcej jest ich na skórze rąk, stóp i pod pachami. Człowiek ma tych gruczołów od 2,5 mln. Ci,którzy mają ich więcej intensywniej się pocą. Dlaczego się pocimy i czemu tak bardzo dokucza nam nieprzyjemny zapach potu?
Gdybyśmy się nie mogli pocić po prostu umarlibyśmy z przegrzania. To naturalny proces termiczny, coś w rodzaju wewnętrznej klimatyzacji. Pot, który paruje z powierzchni skóry zużywa duże ilości ciepła. Pocąc się pozbywamy się także niekorzystnych produktów przemiany materii, substancji szkodliwych i chociaż spocona skóra nie jest atrakcyjna to pot tworzy na niej ochronną warstwę, która chroni ją przed wysuszeniem i drobnoustrojami. Sam pot nie pachnie brzydko, ale bakterie, które bardzo szybko rozwijają się w ciepłym i wilgotnym klimacie, czyli w skarpetce czy pod pachą sprawiają, że nie czujemy się komfortowo. Osoby, które przebywają w pobliżu spoconej osoby tym bardziej.
Jak zapobiegać przykremu zapachowi potu?
Dlatego właśnie tak ważna jest codzienna higiena ciała. Biorąc prysznic nie tylko zmywamy z siebie kurz, ale także martwy naskórek, tłuszcz i pot. Aby po chwili znowu nie musieć się kąpać, stworzono antyperspiranty hamujące wydzielanie potu. Są skuteczne przez wiele godzin i nawet podczas wysiłku fizycznego czy gorących temperatur nie trzeba obawiać się mokrych plam na ubraniach i przykrego zapachu, jednak często pozostawiają one ślady na ubraniach. Widać je zwłaszcza na czarnych, na których pozostają wyraźne białe plamy, i na białych, na których można zauważyć żółte ślady. Problemu można uniknąć stosując produkty typu Nivea Invisible. Ich skład jest tak dobrany, by ubrania pozostawały długo świeże i nie były niszczone przez pot i skład kosmetyku.