Pieczywo – dobre czy złe?

bochen chleba

Co robią kobiety, które chcą zrzucić parę kilogramów? W pierwszej kolejności rzucają jedzenie słodyczy, a zaraz potem przestają jeść chleb. Chleb uważany jest za wysokokaloryczny składnik diety, a kanapka z wędliną, majonezem, czy masłem może dostarczyć tyle kalorii, ile spory talerz gęstej zupy i kotlet. Jednak dietetycy nie zalecają porzucania jedzenia chleba. Jednak wybierając chleb troszkę musimy powybrzydzać.

chleby

Ważny składnik diety

W piramidzie żywienia na całym świecie produkty zbożowe, w tym chleb są u jej podstawy. W naszym kraju powinno się zjadać 5-6 porcji zboża: wszelkich płatków, kasz oraz właśnie chleba. Niestety zarówno jakość pieczywa, jak i jego spożycie drastycznie spada, a przecież pełnoziarniste, z naturalnych składników ma ogromne znaczenie dla naszego układu pokarmowego, dostarcza porcję węglowodanów złożonych, które uwalniają energię przez dłuższy czas, przez co od rana możemy pracować intensywnie i nie odczuwamy głodu natychmiast po wstaniu od stołu.

chleb

Jak wybierać chleb?

Najpopularniejszym i najtańszym pieczywem jest to pszenne. Jednak białe pieczywo to najczęściej bardzo oczyszczona, biała mąka, polepszacze smaku i spulchniacze. Dlatego kajzerki są takie leciutkie i puszyste. Taki chleb to jednak faktycznie puste kalorie, dlatego szukajmy pieczywa z mąki razowej, najlepiej żytniej i rosnącego na zakwasie, a nie na drożdżach. Jeśli kupujemy chleb w opakowaniu sprawdzajmy listę składników. Dobry chleb to jedynie mąka, woda i odrobina soli, bo sam zakwas to nic innego jak fermentujący zaczyn z mąki i wody odstawionej na kilka dni. Jeśli kupujemy ciemne bułki w piekarni pytajmy, czy kolor pochodzi od mąki, czy od karmelu, który często dodawany jest do pieczywa, by zmienić jego kolor na ciemniejszy. Chleb można także samodzielnie przygotować w domu za pomocą maszyny do chleba albo miksera z końcówką do wyrabiania ciasta i zwykłego piekarnika. Do własnego chleba można dodać różne ziarna, bakalie, orzechy, które poprawią jego skład oraz wartość odżywczą.

Dodaj komentarz