Paraliż senny – czym jest i jak mu zapobiegać?

chroniczne zmęczenie

Paraliż senny to zjawisko znane od wielu lat, które dotyka osób w różnym wieku i pochodzących z różnych środowisk. Sama jego nazwa brzmi przerażająco i rzeczywiście nie jest to przyjemne doświadczenie. Co jest przyczyną występowania paraliżu nocnego? Czy można mu jakoś zapobiec?

Co to jest paraliż senny? Kto jest narażony?

O paraliżu przysennym mówimy wtedy, gdy będąc w fazie snu REM, czyli w śnie najgłębszym, gdy przydarzają nam się sny, a nasze mięśnie wiotczeją, przebudzamy się i wchodzimy w tryb czuwania, zanim naturalne zwiotczenie mięśni minie. W trakcie takiego stanu, człowiek może oddychać oraz otwierać oczy, ale nie jest w stanie się poruszać. Zjawisko to występuje zazwyczaj tuż przed przebudzeniem, ale zdarza się także podczas zasypiania. Ktoś, kto doświadcza tego po raz pierwszy, może czuć ogromny niepokój. Paraliżowi nocnemu może także towarzyszyć przyspieszone bicie serca, uczucie dudnienia w uszach, bezwładnego spadania, a nawet uczucie przygniatania klatki piersiowej i wykręcania ciała. Niektórzy mówią nawet o wrażeniu, jakby umierali.

Paraliż nocny najczęściej występuje u osób z zaburzeniami natury psychicznej i emocjonalnej, zwłaszcza z zaburzeniami lękowymi. Pojawia się także u osób chorych na narkolepsję i hipersomnię. Bywa też, że występuje wraz z nadciśnieniem tętniczym czy zespołem bezdechu sennego. Chociaż opis i przebieg paraliżu sennego brzmi naprawdę niepokojąco, nie jest groźny dla zdrowia i życia i zazwyczaj mija po kilkunastu sekundach lub minutach. Wiele osób, które doświadczyły go raz, obawia się, że znów się powtórzy. Jak temu zapobiec?

paraliż senny

Co sprzyja występowaniu paraliżu sennego?

Mimo wielu badań przeprowadzonych nad tym zjawiskiem, nadal nieznane są konkretne przyczyny występowania paraliżu nocnego. Założono, iż ma to związek z zaburzeniami faz snu, na które z kolei może wpływać niewłaściwy tryb życia. Zgodnie z tą teorią narażone są szczególnie osoby, które niedosypiają, kładą się spać o późnych godzinach i mają nieregularne godziny snu. Wpływ na wystąpienie paraliżu sennego może mieć też spanie na plecach, silny stres, niewłaściwa dieta, zmiana strefy czasowej, spożywanie alkoholu i kawy w dużej ilości, przyjmowanie leków nasennych, a także czynniki genetyczne.

Jak zapobiegać paraliżowi nocnemu?

Wiedząc o tym, warto szczególnie przyjrzeć się swojemu rytmowi dnia i zadbać o odpowiednią ilość snu we właściwych warunkach. Kluczowe jest chodzenie spać i wstawanie o tej samej porze, a także spanie w komfortowych warunkach (odpowiednia temperatura powietrza, zaciemnienie pomieszczenia, świeża pościel). Dobrze też wprowadzić kilka zdrowych nawyków żywieniowych, tj. spożywać posiłki w równych odstępach czasu, nie przejadać się, unikać ciężkostrawnych posiłków oraz słonych przekąsek, unikać spożywania alkoholu tuż przed snem. Na jakość snu wpływ ma też aktywność fizyczna, jeżeli więc mamy pracę siedzącą, warto kilka razy w tygodniu poćwiczyć – w domu, na świeżym powietrzu lub na siłowni.

Więcej informacji na temat paraliżu nocnego można znaleźć na stronie: https://urodaizdrowie.pl/paraliz-senny-dlaczego-budzi-przerazenie-i-czy-jest-grozne

Dodaj komentarz