Niedobór snu i jego konsekwencje

niedobór snu - ciągłe zmęczenie

Niedobór snu to zjawisko, którego przynajmniej raz w życiu doświadczył niemal każdy z nas. Jakie były tego konsekwencje? Między innymi podkrążone oczy i zupełny brak energii oraz sił niezbędnych do wykonania czekających nas zadań. Jednak to tylko niewielka część tego, jak bardzo szkodliwe może okazać się notoryczne niedosypianie. Wyjaśniamy, jakie są jeszcze inne konsekwencje niedoboru snu. Podpowiadamy też, jak sobie z tym poradzić.

Niedobór snu – do czego może doprowadzić?

Przede wszystkim na niedosypianiu cierpi nasze samopoczucie. Zarwane noce potrafią nas skutecznie zdekoncentrować. Poza tym możemy czuć się bardziej rozdrażnieni i okazywać niechęć otoczeniu. Niedobór snu to również kłopoty z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Ma to związek z rozregulowaniem działania hormonów odpowiedzialnych za odczucia: głodu oraz sytości. Poza tym nadmiernie zmęczeni nie mamy już siły ani motywacji do wykonania dodatkowej aktywności fizycznej (w rozumieniu treningu czy chociażby krótkiego spaceru). Brak odpowiedniej ilości snu nie sprzyja też naszej pamięci. W wyniku tego, stajemy się często roztargnieni i możemy popełniać szereg błędów. Niedobory snu przyczyniają się też do pogorszenia kondycji naszego wzroku. Specjaliści twierdzą nawet, że osoby notorycznie zarywające noce są bardziej narażone na wystąpienie u nich jaskry czy ślepoty nocnej. Skutkiem bywa także znacznie obniżona odporność, przez co stajemy się bardziej podatni na wszelkiego rodzaju infekcje.

niedobór snu może być przyczyną przewlekłego zmęczenia

Autor tego ciekawego poradnika: https://slodkoslodka.pl/niedobor-snu-co-go-powoduje-i-jak-grozne-moga-byc-jego-skutki/ zwraca też uwagę na zależność między niedostatkiem snu a występowaniem depresji. Ponadto przybliża on najczęstsze przyczyny niedoboru snu.

Dlaczego odpowiednia ilość snu jest taka ważna?

Wysypiając się, dbamy nie tylko o swoje samopoczucie. Możemy też uniknąć wielu groźnych kłopotów ze zdrowiem, jak na przykład choroby serca czy cukrzyca typu 2. Odpowiednia ilość snu jest też ważna dla naszej ogólnej kondycji oraz sprawności intelektualnej. Jeśli będziemy unikać niedospania, wpłyniemy też korzystnie na nasze sposoby radzenia sobie ze stresem. Unikając niedoborów snu, pracujemy także na swój młodszy wygląd. Dbamy jednocześnie o kondycję naszej skóry, która jest niezwykle wrażliwa, jeśli chodzi o stres czy nieprzespane noce.

niedobór snu prowadzi do usypiania w ciągu dnia, podczas ważnych czynności

Skuteczne sposoby na niedobory snu

Spanie Dreamng Osoby – Darmowe zdjęcie na Pixabay  (Krótkie drzemki w ciągu dnia, mogą pomóc nam zmniejszyć dolegliwości wynikające z niedoboru snu.)

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji niedostatku snu, możemy na przykład zafundować sobie w ciągu dnia przynajmniej jedną 20-minutową drzemkę. To odpowiednio dużo czasu na to, by organizm się zregenerował. Skutki nieprzespanej nocy możemy też zniwelować aktywnością fizyczną. Wtedy wyrównamy wahania hormonalne. Szybciej też odzyskamy siły i energię do dalszego działania. Skutki niedoboru snu możemy również wyeliminować, sięgając po dania, które nas orzeźwią i dodadzą energii. Może to być na przykład ożywczy szejk lub owsianka z dodatkiem owoców, miodu czy masła orzechowego. Efekty niedospania łatwo też usunąć stosując suplementy diety działające na nas pobudzająco, ale bez obciążenia serca. Są to m.in. magnez z witaminą B, która ułatwia jego przyswajanie i wzmacnia działanie czy ashwagandha przywracająca dobre samopoczucie, ale i usuwająca kłopoty ze snem.

Reasumując: nie powinniśmy ignorować niedoboru snu, ponieważ bywa on groźny zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Niedosypianie może okazać się również szkodliwe dla wyglądu.

Dodaj komentarz