Po dostaniu się na wymarzony kierunek każdy świeżo upieczony student staje przed wyborem: stancja czy akademik? Domy studenckie utożsamiane są ze studenckim życiem pełnym ekscytujących przygód i poznawaniem ciekawych ludzi. To tutaj mogą zacząć się przyjaźnie lub związki na lata. Ale jak naprawdę wygląda mieszkanie w akademiku? Czy zawsze to beztroska zabawa i świetny klimat? Co z regulaminami i zasadami?
Domy studenckie
Mieszkanie w akademiku kojarzy się z ciągłymi imprezami. Jest to także miejsce, gdzie za nieduże pieniądze, mieszkasz w innym mieście, często „dwa kroki” od uczelni. Możesz przeżyć tam wiele owianych legendami przygód, poznać ciekawych ludzi, łatwo wejdziesz w uczelniany rytm, masz nieograniczony dostęp do notatek od studentów z tego samego roku lub lat wyższych. Koszta potrafią być dwukrotnie niższe niż przy wynajmie stancji.
Jednak państwowe domy studenckie to także regulaminy, zasady, meldowanie się na portierni, obskurny wystrój, zdezelowane meble, małe pokoje, uciążliwy współlokator. Mieszkanie w akademiku łączy się z ograniczeniem prywatności, częstymi hałasami, co nie sprzyja skupieniu w czasie uczenia się. Jak wszystko na tym świecie, mieszkanie w domu studenckim ma swoje plusy i minusy. Dlatego zawsze warto zrobić rozeznanie, przed przeprowadzką do innego miasta. A może rozważyć coś pośredniego – akademik prywatny? Jest to idealny kompromis między stancją a państwowym akademikiem.
Dla kogo mieszkanie w akademiku państwowym?
Domy studenckie to wygodne rozwiązanie dla osób o ograniczonych zasobach finansowych lub osób chcących się ubiegać o stypendium socjalne. Opłaty są tam stałe, niezależnie od zużycia. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze możemy otrzymać miejsce w akademiku. Pierwszeństwo mają osoby z najdalszych zakątków Polski, te o bardzo trudnej, rodzinnej sytuacji materialnej. Na miejsce mogą liczyć studiujący stacjonarnie. Wszystko zależy od ilości chętnych. Starania o przyjęcie najlepiej zacząć tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji na studia. Tu może się sprawdzić zasada: kto pierwszy, ten lepszy. W państwowych domach studenckich mamy do dyspozycji pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe o powierzchni od 12 do 20 metrów kwadratowych. W dokumentach można zgłosić sugestię, że chce się mieszkać ze znajomą osobą. Jeśli się takowej nie ma, współlokator przydzielany jest losowo.
Akademik prywatny
Dla osób o większych możliwościach materialnych lub dla tych, których się nie dostali do akademika państwowego, akademik prywatny to idealne rozwiązanie. Jeśli potrzebujesz więcej prywatności, cenisz nowoczesny wystrój, przy jednoczesnym dzieleniu wspólnej przestrzeni z innymi młodymi ludźmi to miejsce dla ciebie. Każdy pokój ma swoją łazienkę i w pełni wyposażoną kuchnię. Można mieszkać solo lub w duecie. W prywatnych domach studenckich znajdziesz także siłownię, miejsce do nauki, relaksu lub imprezy. Na miejscu wypożyczysz także rower. Jeśli wziąć pod uwagę lokalizację, standard pokoi i infrastrukturę, ceny jak na takie luksusy nie są wygórowane. Na życie studenckie składa się kilka aspektów, które trzeba wziąć pod rozwagę. Znalezienie odpowiedniego lokum będzie sprzyjało nauce i czerpaniu przyjemności z obcowania z innymi.