Koenzym Q10 – ile razy słyszałaś tę nazwę? Na pewno wiele. Najczęściej przy okazji kupna nowego kremu do twarzy lub balsamu do ciała. Tymczasem koenzym Q10 to coś więcej niż eliksir młodości, choć z tym określeniem jest najbardziej kojarzony. Czym zatem jest? To nic innego, jak substancja niezbędna do prawidłowego działania każdej komórki naszego ciała. Doskonale wpływa na dotlenienie komórek i chroni je przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Spowalnia proces starzenia się organizmu, a z drugiej strony obniża poziom cukru i stymuluje metabolizm. Nic więc dziwnego, że swoje zastosowanie znajduje w kosmetologii oraz medycynie. Jak jeszcze działa koenzym Q10, a także w jakich produktach można go znaleźć? O tym poniżej 🙂
Koenzym Q10 – działanie
Dobrze, powiedzmy to sobie raz i wyraźnie – koenzym Q10 to jedna z najważniejszych substancji, która ma gigantyczny wpływ na nasz organizm. Stymuluje metabolizm i tym samym wspomaga proces odchudzania. Do tego wpływa na obniżenie cukru we krwi, wspomaga leczenie chorób serca i chorób krążeniowych, zwiększa odporność komórek na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych oraz wspomaga regenerację witaminy E. Skutecznie podnosi wydolność tlenową i tym samym poprawia wytrzymałość organizmu oraz tolerancję na wysiłek. Z właściwości koenzymu korzysta również nasza uroda. Substancja ta chroniąc komórki przed zgubnym wpływem wolnych rodników, umożliwia skórze zachowanie jędrności i odpowiedniej tekstury.
Jak rozpoznać niedobór koenzymu Q10?
Niestety, stężenie koenzymu Q10 w organizmie maleje wraz z wiekiem. Pierwsze objawy obniżonego poziomu tego składnika obserwuje się u osób, które ukończyły 30 rok żyć. Jeśli ukończyłaś 30 lat i w lustrze dostrzegasz zmarszczki, a twoja skóra jest bardziej zwiotczała niż napięta, a także zmęczona i poszarzała, to znak, że w twoim organizmie może brakować koenzymu Q10. Co jeszcze może świadczyć o jego niedoborach? Na pewno zauważalny spadek energii i kondycji. Szybciej się męczysz, jesteś bardziej senna, a wysiłek fizyczny sprawia ci więcej trudności niż kiedyś? Do tego miewasz kłopoty z sercem i częściej łapiesz infekcje? Spróbuj zmienić dotychczasową dietę lub sięgnij po odpowiednie suplementy.
Gdzie znajdziemy koenzym Q10
Dobrym źródłem tego ważnego dla nas składnika są ryby (łosoś, makrela, sardynki), produkty pełnoziarniste, orzechy ziemne, kiełki pszenicy, brokuły, szpinak i olej. Uwaga! Ten jakże ważny dla nas składnik jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę, dlatego jego zawartość zmniejsza się podczas przetwarzania – głównie gotowania, a także długiego przechowywania. I co ważne, przyswaja się tylko w obecności tłuszczów!
Suplementy zawierające koenzym Q10
Preparaty zawierające koenzym Q10 zazwyczaj są bardzo dobrze tolerowane przez nasz organizm. Uwaga! Produktów z koenzymem nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Z suplementów warto wybierać te o płynnej formie, gdyż odznaczają się lepszą przyswajalnością, jak np. Doppelherz activ (sprawdź: http://doppelherz.pl/produkty/doppelherz-aktiv-koenzym-q10-forte/)