Nowoczesne kinkiety zdecydowanie odbiegają od swoich pierwowzorów. Zachwycają designerskimi konstrukcjami i możliwościami, choć bazę wciąż stanowi niegdyś stworzona oprawa oświetleniowa. Jest to typ oświetlenia, który najlepiej sprawdza się, jako światło boczne, dodatkowe. Odpowiadające za atmosferę wybranych pomieszczeń oraz doświetlenie fragmentów przestrzeni i miejsc, gdzie nie dociera światło centralne. Efekt końcowy, jaki uzyskamy zależy jednak nie tylko od rozmieszczenia kinkietów, mocy żarówki czy liczby zastosowanych opraw tego typu. Znaczącym czynnikiem stają się materiały, z jakich wykonane są kinkiety.
Szklane klosze i błysk kryształków
Kinkiety, które w dużej mierze skonstruowane są z wykorzystaniem szkła, nadają najwięcej blasku wnętrzom. Czynią je nierzadko luksusowymi, a na pewno bardzo eleganckimi. Kryształowy blask i szkło kojarzą się bowiem z bogato urządzonymi pomieszczeniami. Są to konstrukcje, które dają wrażenie, że aranżacją wnętrza zajmował się profesjonalista. Światło odbijające się od błyszczących kryształków czy innych elementów szklanych, może dawać ciekawe efekty, na przykład na ścianach.
Nieco odmienny sposób oświetlenia zaoferują nam lampy kinkiety Azzardo, w zależności od wybranego klosza. Mleczne szkło przepuszcza mniej światła i sprawia, że staje się ono przytłumione. W ten sposób uzyskuje się przyjazną, przytulną, a nawet romantyczną atmosferę. Jest to zatem rozwiązane idealne do sypialni czy kącików urządzanych z myślą o relaksie.
Klosze przezroczyste i otwarte dają znacznie więcej światła. Mogą zagościć wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać doskonale oświetlone fragmenty. Takie kinkiety sprawdzać się będą w łazienkach, kuchniach oraz przedpokojach.
Kinkiet w parze z metalem
Metal jest materiałem, który gości w szerokiej palecie opraw oświetleniowych, jakimi są kinkiety. Jest to rozwiązanie najchętniej stosowane we wnętrzach współczesnych, bardzo nowoczesnych. Metalowe konstrukcje mogą zagościć również na zewnątrz domostw. Tutaj efekt zależeć będzie od stopnia skomplikowania konstrukcji, ale i rodzaju zastosowanego metalu, jego koloru oraz wykończenia – matowego bądź błyszczącego.
W modzie są czarne lampy, także matowe, które świetnie kontrastują z dość nudnymi barwami. W kinkietach czerń nie przytłacza, ale sprawia, że pomieszczenia stają się wyraziste, gustowne i dynamiczne.
A gdzie tworzywa sztuczne?
Plastik czy innego rodzaju tworzywa sztuczne w kinkietach wydają się być rozwiązaniem dość prostym i mało ciekawym. Mamy jednak okazję znaleźć projekty, które i w tym wypadku potrafią zaskoczyć. Żywe barwy tworzyw, ich wytrzymałość oraz łatwość do utrzymania w czystości sprawiają, że i tego typu wykonania są chętnie wybierane. W szczególności do pokojów młodzieżowych czy dziecięcych.
Finalnie mamy okazję wybierać pośród tak różnorodnych projektów kinkietów, że żadne pomieszczenie nie ma prawa zostać nieoświetlonym. Materiały, jakie dominują wśród kinkietów warto dobierać zarówno do aranżacji, efektów, jakie chcemy osiągnąć oraz łatwości pod względem utrzymania w czystości i użytkowania.