Wakacje to dla jednych czas zasłużonego odpoczynku od szkoły lub uczelni, a dla innych pośpiesznych przygotowań do poprawek. Jeśli podwinęła Ci się noga i należysz do tej drugiej grupy – zapraszamy do lektury naszego poradnika.Tekst opracowany przy pomocy nauczycieli z Edun Korepetycje w Skarżysku-Kamiennej, którzy z radzeniem sobie w takich sytuacjach są oswojeni. Jak mówi Grzegorz Grzegorski, dyrektor placówki: „Największą zmorą przygotowań do poprawek jest odkładanie nauki na ostatnią chwilę. Jeśli zaczniecie naukę wcześniej – wygrywacie niemal na starcie.”
Powtórki – najlepiej je dokładnie rozplanować
O poprawce z dnia na dzień dowiaduje się zwykle ułamek uczniów i studentów. Większość ma znacznie więcej czasu na przygotowania. Łatwe jednak odkładać je w czasie, przesuwać moment, gdy siada nad książkami i wymyślać sobie innego obowiązki. By tego uniknąć, warto sięgnąć po kalendarz i wpisać tam szczegółowy plan. We wtorek rozdział podręcznika, a w czwartek przeczytanie notatek – wyszczególniaj: kiedy, jak i co dokładnie masz zrobić. Możesz także określić miejsce i czas. Mając wszystko szczegółowo rozpisane, trudniej będzie Ci się wymigać. Później wystarczy jedynie przestrzegać rozpiski (możesz ustanowić sobie nagrody za poszczególne etapy) i patrzeć, jak materiał „znika” sukcesywnie.
Nauka powyżej 8h dziennie jest nieefektywna
Jeśli chcesz się uczyć naprawdę efektywnie – zapomnij o godzinach spędzonych nad książkami. To działa tylko wtedy, gdy lektura jest przyjemnością. Jeśli jednak ma to służyć głównie zakuwaniu, to mniej znaczy lepiej. Nasz mózg nie jest w stanie przyswajać nowych informacji po 8 godzinach wytężonej pracy. Noc przy biurku nie ma więc sensu. Co więcej – z każdą godziną spada zdolność zapamiętywania – warto więc robić częste przerwy. Blok nauki nie powinien wynosić więcej niż 50 minut, potem warto poświęcić 10 minut na relaks.
Wykorzystaj siłę swojego mózgu
Bardzo skutecznym pomocnikiem w przyswajaniu wiedzy może być miejsce, gdzie wszystkie informacje są składowane, czyli mózg. Odpowiednio stymulowany naprawdę może Cię zaskoczyć. Znasz pojęcie „prawa nowości”? Nasz umysł w czasie czytania nowego tekstu za pierwszym razem wyłapuje jakieś 80% informacji, każda kolejna powtórka to tak naprawdę walka o pojedyncze procenty. Warto więc pierwszą lekturę odbyć z dużą dokładnością i bez pośpiechu – większość pracy będzie za Tobą. Innym sposobem jest angażowanie wszystkich zmysłów, ucz się powtarzając głośno tekst, w czasie ćwiczeń fizycznych powtarzaj angielskie słówka, oglądaj ciekawe filmiki, słuchaj nagrań i rób własne eksperymenty. Im więcej różnorodnych kanałów dystrybucji wiedzy wybierzesz, tym szybciej mózg „uzna”, że dany materiał jest przydatny i potrzebny. I z szufladki „pamięć krótkotrwała” przesunie do „pamięci długotrwałej”.
Jeśli zaciekawiły Cię nasze porady – po więcej zapraszamy do artykułu: http://edun.pl/o-edun/aktualnosci/1137-jak-powtarzac-material-zeby-uzyskac-pozadane-rezultaty.html