Piękne i białe zęby to obecnie standard. Tak jak umyte włosy i czyste paznokcie. Jednak ich utrzymanie wcale nie jest łatwe – kawa, herbata, papierosy, zbyt krótkie oczyszczanie zębów powodują brzydkie przebarwienia.
Dlaczego należy regularnie usuwać kamień nazębny?
Nawet po kilku minutach od umycia zębów, na ich powierzchni tworzy się błonka, która jest pierwszym etapem do tworzenia się kamienia nazębnego. Co prawda po to mamy ślinę, by niszczyła powstające na nim bakterie i zmywała część płytki nazębnej, ale i tak z czasem płytka ulega mineralizacji, twardnieje i przeradza się właśnie w kamień nazębny. Jeśli jest niewłaściwie usuwany, szybko staje się widoczny jako ciemna obwódka u dołu zębów. Taki kamień nie tylko brzydko wygląda, ale także może wywoływać stan zapalny dziąseł, a to już są poważne kłopoty – krwawienie, brzydki oddech, dziwny posmak z ustach. W skrajnych przypadkach zaniedbania odsłaniają się także korzenie zębów, a te stają się wrażliwe na zimne i gorące napoje, mogą też wypadać. Zaawansowany kamień nazębny należy usuwać u lekarza stomatologa. Można, a właściwie trzeba jednak ograniczać jego powstawanie.
Znajdź pastę dla siebie
Aby zęby były białe, nie pokryte brzydkim kamieniem należy myć zęby pastą, która ogranicza odkładanie się płytki nazębnej oraz wybiela zęby, zapewnia świeży oddech, niszczy bakterie, których na zębach, języku czy na wnętrzu policzków są miliony. Pasta na kamień nazębny dostępna jest w każdym sklepie z produktami kosmetycznymi, ma przyjemny miętowy smak, dlatego problemy z kamieniem nazębnym mogą nas ominąć.