Gotowanie na parze dla dziecka – dlaczego warto?

Gotowanie na parze to jeden ze sposobów na pożywne danie dla dziecka

Smażenie bez tłuszczu, spożywanie nieprzetworzonego jedzenia, rezygnacja z cukru, gotowanie w małej ilości wody – to kodeks, którym zazwyczaj kierują się ludzie będący na diecie odchudzającej. Ale czy faktycznie zdrowe gotowanie, takie jak gotowanie na parze, zarezerwowane jest tylko dla tych, którzy chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy? Niekoniecznie. Tego typu gotowanie polecane jest każdemu, kto chce dbać o dobre samopoczucie. Co więcej – w sposób szczególny polecane jest maluszkom. Niestety, zbyt rzadko mówi się na ten temat. A przecież w momencie, kiedy malec zaczyna zjadać coś więcej niż tylko mleko, obowiązkiem każdego rodzica jest zadbanie o jego właściwe, a więc zdrowe i pełnowartościowe odżywianie. Dlaczego gotowanie na parze dla dziecka to taki dobry pomysł? Co warto przygotować dziecku na parze? O tym poniżej.

Gotowanie na parze – zdrowie zawarte w witaminach

Układ pokarmowy dziecka jest niezwykle delikatny i wymaga specjalnej troski. Nie wszystko, co jemy my dorośli, nadaje się dla dziecka. Maluszki, zwłaszcza te na etapie rozszerzania diety i poznawania nowych smaków, powinny otrzymywać lekkostrawne posiłki. Dostępne na rynku słoiczki dla dzieci może i są dobrym rozwiązaniem, ale nie każdy rodzic chce się na nie decydować. Poza tym jest to dość kosztowny wydatek i długofalowo nie zdaje egzaminu.

Gotowanie na parze jest doskonałą alternatywą dla dań ze słoiczka. Potwierdzają to dietetycy oraz lekarze pediatrzy. To szansa na szybkie, a przede wszystkim zdrowe gotowanie oraz gwarancja, że przygotowane warzywa czy mięso będą miękkie i delikatne, co w przypadku dzieci ma istotne znaczenie. To również szansa na zachowanie wszystkich wartości odżywczych w potrawie, zwłaszcza tak ważnych w rozwoju dziecka witamin. Musisz wiedzieć, że gotowanie na parze (w porównaniu z tradycyjnym gotowaniem w dużej ilości wody) pozwala zachować około 70% witaminy C, prawie połowę cennego potasu z ziemniaków oraz 20% żelaza ze szpinaku i 20% kwasu foliowego z brokułów. Taki rodzaj obróbki jedzenia sprawia, że jest ono pozbawione tłuszczu i tym samym staje się bardziej lekkostrawne, co ma ogromne znaczenie w przypadku wrażliwego układu trawiennego maluszka.

Gotowanie na parze to dobra metoda na rozszerzenie diety dziecka o pełnowartościowe i lekkie warzywa

Gotowanie na parze – zdrowie dla dziecka, oszczędność czasu dla mamy

Gotowanie na parze to zdrowe gotowanie. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. A czy wiesz, że przygotowując w ten sposób posiłki dla swojego dziecka możesz oszczędzić naprawdę sporo cennego czasu? Pełnowartościowy obiad możesz mieć już w zaledwie kilka minut, a nie w godzinę czy dwie. Wybierając naczynia do gotowania na parze, których można używać w systemie wieżowym, za jednym razem ugotujesz posiłek składający się z kilku różnych potraw. To niesamowita wygoda!

Zdrowe gotowanie – co ugotować dziecku na parze?

Rozszerzając dietę dziecka, zazwyczaj zaczyna się od marchewki. Ta przygotowana na parze charakteryzuje się delikatnością i jako element zmieniający dietę sprawdzi się doskonale. Z czasem można włączać kolejne warzywa, m.in. pietruszkę, brokuły, szpinak, ziemniaki. Mniej więcej od 8 miesiąca wskazane będzie uzupełnienie diety o pierwsze porcje mięsa. Tutaj również warto postawić na gotowanie na parze. W ten sposób z powodzeniem przygotujesz chudy drób, jak również cielęcinę.

Dodaj komentarz