Kot birmański, określany również jako „święty kot birmański”, prezentuje rasę, której początki sięgają lat 20. ubiegłego wieku. Ta rasa fascynuje pod wieloma względami, a można o niej powiedzieć, że łączy cechy kotów perskich i syjamskich. Krzyżowanie tych dwóch gatunków, które rozpoczęto w latach 20. na terenie Francji, zaowocowało uzyskaniem rasy, która zaskakuje pod względem charakteru i wyglądu zewnętrznego. Co warto wiedzieć o tej rasie i jak radzić sobie z dziedziną, jaką jest żywienie kota birmańskiego?
Charakterystyczna rasa
Koty birmańskie są głównie białe, choć na pyszczku, łapach, uszach i ogonie pojawia się ciemna barwa. Takie „zjawisko” określa się mianem „point” i oznacza, że barwa podstawowa pojawia się tylko w chłodnych partiach ciała, co jest uwarunkowane genetycznie „punktami”.
Koty birmańskie charakteryzuje smukłe i umięśnione ciało. Do tego krótkie i silne łapki, a także puszysty i bujny ogon. Pyszczek jest wyrazisty a podróbek wydatny. Oczy okrągłe, o głębokiej barwie szafirowo-błękitnej. Koty birmańskie mają niewiele podszerstka, za to półdługie futro, które jest jedwabiste w dotyku.
Uwarunkowania genetyczne sprawiają, że miejsca „punktowe” zwykle prezentują się jako ciemna barwa podstawowa, ale tuż obok niej mogą występować inne kolory, jak odcienie niebieskiego, czekolady, rudego, brązowego czy nawet płowego.
Charakter kota birmańskiego
Koty birmańskie są bardzo przyjacielskie i można o nich powiedzieć, że stanowią barometr ludzkich uczuć. Wyczuwają dobry humor, chęć na zabawę, ale i kiepski nastrój, by zawsze być obok i wpasować się w aktualne potrzeby emocjonalne swojego właściciela. Dla kota birmańskiego człowiek jest centrum, ukochanym czy ukochaną, i wokół człowieka kręci się całe kocie życie.
Koty te są ufne, towarzyskie, łagodne i mało aktywne fizycznie. Potrzebują takiej samej ilości uwagi ze strony swoich właścicieli, co czasu przeznaczonego na domowe zabawy.
Ile powinien jeść kot birmański?
Ile powinien jeść kot to pytanie, które pojawia się u każdego właściciela, nowego, czworonożnego domownika. Chodzi przecież nie o to, by wybrać jakąkolwiek karmę, ale zadbać o kociaka, jego zdrowie i kondycję, tym samym zapewniając mu długi czas życia przy nas. Ogólną zasadą odpowiadającą na pytanie, jak karmić kota – niezależnie od rasy, jest dostosowanie do wieku, masy ciała i aktywności kota.
„Z wiekiem spada spontaniczna aktywność kotów, więc rozwijający się kociak będzie miał nawet dwa razy większe potrzeby niż zrównoważony starszy kot. Także inną aktywność będą przejawiać niektóre rasy kotów, jedne będą bardziej ospałe (np. persy) inne bardziej aktywne (np. koty syjamskie). Kotu który już ma zaokrąglone boczki, też powinniśmy ograniczać podaż jedzenia, aby osiągnąć prawidłową i bezpieczną dla zdrowia sylwetkę.” – jak podpowiada dr n.wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz dla serwisu kociarze.pl (https://www.kociarze.pl/koci-magazyn/artykuly-eksperta/zywienie-kota-ile-powinien-jesc-i-jak-czesto-go-karmic).
Żywienie kota birmańskiego w dużej mierze powinno opierać się na pokarmach pochodzenia zwierzęcego, które dostarczają odpowiednich ilości białka. W diecie kota nie może zabraknąć aminokwasów egzogennych: tauryny, lizyny, tryptofanu, metioniny, cysteiny i argininy, których kot nie jest w stanie sam wytworzyć. Kluczowym elementem jest odpowiednio zbilansowana dieta pod kątem wymagającej okrywy włosowej, bogata w białko odpowiednie mikroelementy, oraz włókno pokarmowe które wspomoże zapobiegać powstawaniu kul włosowych, taka jak Purina ONE Coat&Hairball. Odpowiednio dobrane produkty są zatem w stanie zadbać o cały organizm kota birmańskiego gwarantując, że przyjaciel z tej fascynującej rasy, będzie towarzyszył swoim właścicielom w zdrowiu, przez długi czas.