Domowe sposoby na kaszel

co na kaszel

Niby jeszcze lato, a pogoda iście jesienna. Taka aura bardzo sprzyja infekcjom wirusowym, które wręcz uwielbiają obdarowywać nas katarem i męczącym kaszlem. Można się wykończyć! Niby ze zwykłym przeziębieniem nie biega się do lekarza, bo antybiotyku na to i tak nie przepisze, ale przecież jakoś trzeba sobie pomóc. Czas zakasać rękawy i w końcu docenić to, czym obdarowuje nas matka natura. Domowe sposoby na kaszel mogą są bardzo skuteczne. Wystarczy tylko wiedzieć, po co dokładnie sięgnąć.

Hit hitów – syrop z cebuli

Wymieniając domowe sposoby na kaszel, nie można zacząć od niczego innego niż syrop z cebuli. Dla dzieci ta lecznicza mikstura potrafi być drogą przez mękę. Ja chyba byłam nietypowym dzieckiem, bo syrop z cebuli uwielbiałam i mogłam go pić łyżkami. A może to moja mama przygotowywała taki pyszny? Tak, czy siak – tego typu specyfik działa prawdziwe cuda, więc jeśli tylko zaczniesz kaszleć, pędź po cebulę i działaj. Syrop z cebuli nie tylko hamuje uporczywy kaszel, ale także skutecznie zmniejsza wydzielanie śluzu i działa wykrztuśnie. Przy okazji łagodzi ból gardła, który bardzo często idzie w parze z kaszlem. Do tego działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Jak przygotować taki syrop? Cebulę kroimy w plasterki. Wrzucamy do słoika i zasypujemy cukrem lub zalewamy miodem. Następnie odstawiamy do ciepłego miejsca na mniej więcej dobę tak, żeby cebula puściła sok.

Inne mikstury na uporczywy kaszel

Domowe sposoby na kaszel to także ciepła woda z miodem, cytryną i imbirem. Nie dość, że skutecznie nawilży gardło, to na dodatek ułatwi odkrztuszanie i rozgrzeje organizm. Do wody można dodać także domowy sok malinowy, który zawiera naturalny kwas salicylowy i potężną dawkę witaminy C. Hitem wśród naszych babć było ciepłe mleko z miodem i masłem. Dziś taka mieszanka sprawdza się równie dobrze, więc warto po nią sięgać chcąc pozbyć się uporczywego kaszlu.

domowa mikstura na kaszel

Domowe sposoby na kaszel – miód

Miód to kolejny hit w leczeniu kaszlu. Wystarczy łyżka miodu przed snem i przesypiamy noc! Jakim cudem? A no takim, że miód działa antybakteryjnie i ściągająco. Łagodzi stan zapalny i działa kojąco na drogi oddechowe. Co więcej – miód nawilża błony śluzowe gardła, więc przy okazji koi podrażnienia wywołane kasłaniem.

Pomocne inhalacje

Moim osobistym faworytem są inhalacje z użyciem soli fizjologicznej. Wykonywane systematycznie, pomagają rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i tym samym ułatwiają jej odkrztuszanie. Inhalacje nawilżają też błonę śluzową gardła. Zamiast soli, warto użyć olejków o działaniu wykrztuśnym, zwłaszcza jeśli męczy nas mokry kaszel. Takie właściwości ma m.in. olejek tymiankowy. Fajnym rozwiązaniem jest też przygotowanie inhalacji z ziół, np. kopru włoskiego lub rozmarynu. Więcej domowych sposobów na kaszel znajdziesz tutaj: https://dzienniklodzki.pl/sprawdzone-domowe-sposoby-na-kaszel-suchy-i-mokry/ar/c14-14080003

Dodaj komentarz