Dalej trwa moda na różnego rodzaju diety. Z drugiej strony rośnie również odsetek ludzi z nadwagą. Część osób dość nieświadomie podąża za różnego rodzaju trendami. A nasze żywienie może mieć olbrzymi wpływ na naszą płodność! Opisujemy, czego się wystrzegać, a także wskazujemy, jakie produkty mają pozytywny wpływ na poczęcie.
Nadmierna redukcja
Zacznijmy od restrykcyjnych diet odchudzających. Sięga po nie wiele osób, które w krótkim czasie chcą się pozbyć nadmiernej tkanki tłuszczowej. Takie jadłospisy opierają się z reguły na dwóch zasadach: wykluczeniu z diety niektórych produktów, a także ograniczeniu ilości przyjmowanych kalorii. Oba te warunki mogą doprowadzić do problemów z poczęciem dziecka, ponieważ organizm będzie niedożywiony. Braki makro- i mikroelementów mogą doprowadzić również do uszkodzeń płodu.
Stop łasuchowaniu!
Z drugiej strony, obok mody na bycie fit, można zauważyć też stopniowe rozpowszechnianie się nadwagi. Ona również może mieć związek z modą, lansowane są piątkowe wyjścia na miasto. W sezonie letnim królują też grille.
A jak taki sposób jedzenia przekłada się na płodność? Przede wszystkim powoduje nadmierne spożycie szkodliwych tłuszczów trans. Mogą one negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną. Podobne działanie mają cukry proste. Kobiety starające się o dziecko powinny więc wystrzegać się fastfoodów, słodyczy czy słodkich napojów.
Kofeina również może utrudniać poczęcie. A to wszystko z powodu obkurczania naczyń krwionośnych. Przy zbyt dużej ilości kawy zarodek może mieć problem z zagnieżdżeniem się w macicy.
Nie jest jednak tak, że tylko kobiety mogą mieć problemy z płodnością z powodu jedzenia. Mężczyźni na przykład powinni wystrzegać się alkoholu. Dlaczego? Ponieważ obniża on poziom testosteronu, a także obniża ruchliwość plemników. Szanse na poczęcie przez to bardzo spadają.
Co sprzyja płodności?
Teraz czas na produkty, które sprzyjają poczęciu dziecka. Wspomnieć należy o witaminie E, którą znajdziemy w olejach roślinnych, żółtkach jaj, zielonych warzywach i natce pietruszki. Jest ona o tyle istotna, że jej braki doprowadzają do różnego rodzaju zaburzeń rozwoju płodu, czy nawet poronienia.
Równowagę hormonalną można poprawić za pomocą tłustego nabiału wysokiej jakości. Jego ilość powinna być jednak ograniczona, aby jego spożywanie nie skutkowało nadmiernym przyrostem wagi.
Przyszły tata powinien natomiast zadbać o to, by w jego diecie nie zabrakło cynku. Ma on bardzo pozytywny wpływ na jakość nasienia, a poza tym zwiększa również poziom testosteronu. Pierwiastek ten można znaleźć w mięsie, roślinach strączkowych oraz mące z pełnego przemiału.
Przyszli rodzice powinni sięgnąć również po kwas foliowy. U mężczyzn wpływa on na ruchliwość plemników, natomiast u kobiet ważny jest ze względu na wspomaganie pracy układu krwiotwórczego. Kwas foliowy występuje w drożdżach, brokułach, nasionach strączkowych i owocach cytrusowych.
Najważniejsza jest równowaga
Podczas starania się o dziecko nie warto z pewnością stosować radykalnych diet. Stres związany z ich stosowaniem może zniwelować ich działanie. Dlatego lepiej jest rozsądnie sięgać po zdrowe, pełnowartościowe produkty i dokładnie czytać etykiety w sklepie.
Artykuł został opracowany na podstawie informacji dostępnych na stronie kliniki leczenia niepłodności: klinikainvicta.pl.