Jeść tłuszcz i spalać tłuszcz? Tak, to możliwe! Na tym właśnie polega dieta ketogeniczna, znana również jako dieta ketogenna. Od jakiegoś czasu uważana jest za numer jeden wśród wszystkich dostępnych diet redukujących masę ciała. Na jej punkcie oszalał niemal cały Instagram. Wiele fit dziewczyn chwali się na portalach społecznościowych efektami jej stosowania, które trzeba przyznać są bardzo imponujące. I pomyśleć, że pierwotnie powstała jako terapia wspomagająca leczenie padaczki. Czym jest dieta ketogeniczna i o co dokładnie w niej chodzi? O tym poniżej.
Dieta ketogenna – dieta wysokotłuszczowa
Dieta ketogeniczna zaliczana jest do diet wysokotłuszczowych, jednocześnie niskowęglowodanowych. Jeśli chcesz się czuć wyjątkowo lekko i mieć znakomite samopoczucie, wyłącz z codziennego menu węglowodany i zastąp je tłuszczami. To naprawdę działa. Jak to się ma w praktyce? W codziennej diecie człowiek, który nie stosuje diety ketogenicznej zjada mniej więcej 35% tłuszczów, 50% węglowodanów oraz około 15% białek. Tymczasem, dieta ketogeniczna zakłada spożywanie każdego dnia 80-90% tłuszczy oraz 10-20% białek i węglowodanów łącznie. Różnica jest wyraźnie widoczna. I w tym właśnie tkwi cały sekret. Mówiąc inaczej – stosunek składników pokarmowych w diecie ketogennej to 4:1 lub 3:1, z czego to 4 lub 3 stanowią tłuszcze, a 1 to białka i węglowodany.
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Najprościej rzecz ujmując, w stosowaniu tej diety chodzi o to, żeby organizm nie czerpał energii z węglowodanów tak, jak to zazwyczaj dzieje się podczas każdej innej diety, ale ze spożywanych własnych tłuszczów i białka. Istotą tejże diety jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, którego skutkiem jest spalanie zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Warto w tym miejscu dodać, że w trakcie stosowania diety ketogennej w organizmie wytwarzają się ciała ketonowe, które skutecznie hamują uczucie głodu. To z kolei bardzo pomaga wytrwać w nowym modelu odżywiania się.
Uwaga!
Trzeba pamiętać, że dieta ketogeniczna to dieta uboga w wiele składników odżywczych. Mało w niej witamin, składników mineralnych, błonnika. Co to oznacza? A choćby to, że podczas trwania diety, zwłaszcza na samym jej początku, zanim organizm zdąży się przestawić na nowy styl żywienia, mogą wystąpić zaparcia, wymioty i bóle brzucha. U niektórych osób może też pojawić się senność i zmęczenie.
Dieta ketogeniczna – co jeść, a czego unikać?
Dieta wysokotłuszczowa powinna zawierać trzy posiłki. Z kolei każdy z nich musi zawierać dokładnie taką samą ilość tłuszczów, białka i węglowodanów. Płyny w diecie ogranicza się do 60-665 ml/kg m.c./d. Należy pamiętać, że taka dieta bez odpowiedniego przygotowania, może być szokiem dla organizmu, dlatego zawsze jej rozpoczęcie warto poprzedzić 1-2 dniową głodówką i potem stopniowo zwiększać ilość podawanych składników odżywczych. No dobrze, a teraz powiedzmy sobie, co dokładnie jeść, bo często z tym jest problem. W diecie wysokotłuszczowej nie chodzi o jedzenie jakichkolwiek produktów będących źródłem tłuszczów. Muszą to być produkty przemyślane, niekoniecznie tylko pochodzenia zwierzęcego. Duże znaczenie w tejże diecie ma pozyskiwanie lipidów z pożywienia, dlatego też w żywieniu wysokotłuszczowym poleca się spożywanie olejów roślinnych, a także majonezu i masła. Dobrym pomysłem jest oliwa z oliwek i olej lniany. Na liście produktów wskazanych znajdują się też orzechy, ryby, jajka, nasiona, pestki i awokado. W ograniczonych ilościach można spożywać kasze, makaron, ryż i owoce.
Z kolei na zakazanej liście znajdują się głównie produkty zbożowe, słodycze i lody. Z węglowodanów, które należy mocno ograniczyć, poleca się spożywanie warzyw, które jednocześnie są źródłem witamin i minerałów.
Lista produktów zalecanych w diecie ketogenicznej:
- ryby (łosoś, makrela, halibut)
- mięso (wołowe, wieprzowe, drobiowe, cielęcina, jagnięcina)
- jaja
- masło
- smalec
- orzechy
- pestki
- sezam
- nasiona chia
- odżywki białkowe (opcjonalnie)
- jabłka
- truskawki
- maliny
- szpinak
- kapusta
- kalafior
- marchew
- pomidory
- rzodkiewka
Dieta ketogeniczna – efekty
Dieta ketogenna jest często stosowana przez sportowców. Taki sposób odżywiania gwarantuje zdrową redukcję masy ciała – do 1 kg na tydzień. Tempo odchudzania zależy jednak od indywidualnych predyspozycji oraz wagi wyjściowej.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania diety?
Dieta ketogenna nie może być stosowania przez wszystkie osoby. Odradza się ją osobom, które borykają się z problemami trzustki, nerek i wątroby. Dlaczego? Bo to właśnie te narządy podczas stosowania diety muszą sobie radzić z większym obciążeniem spowodowanym metabolizmem ciał ketonowych. A poradzą sobie z tym tylko wtedy, jeśli będą zdrowe i w pełni sił. Uwaga! Jeśli chodzi o zdrowego człowieka, to przy dłuższym stosowaniu może wystąpić kamica moczanowa i hiperurykemia. Ponadto, lekarze i dietetycy ostrzegają, że dieta ta może zaburzyć gospodarkę hormonalną. Przy dłuższym stosowaniu mogą pojawić się też objawy spowodowane niedoborem węglowodanów w diecie, a powrót do normalnej diety może spowodować powrót zrzuconych kilogramów.