Jak i czym czyścić sztućce?

sztućce philipiak

Codziennie używamy sztućców – widelców, noży, łyżek. Jednak czy wiemy jak o nie dbać? Jak czyścić sztućce, by nie pojawiały się na nich trudne do usunięcia plamy, musimy wiedzieć z czego są wykonane i w jakiś detergentach można je czyścić.

sztućce philipiak
Sztućce ze stali są trwałe i można je myć w zmywarce

Stal szlachetna – najłatwiejsza do czyszczenia

Sztućce ze stali szlachetnej są najczęściej używane w naszych domach. Bo są też najbardziej uniwersalne i odporne. Dlatego każde, także sztućce Philipiak można bez obaw myć w zmywarce lub klasycznie wodą i płynem do mycia. Aby się pięknie prezentowały, można moczyć je w wodzie z octem w proporcjach: 1 szklanka wody na 1 łyżkę octu. Na zaschnięte plamy pomoże zwykły zmywak kuchenny, zaś na plamy po herbacie soda oczyszczona. Wystarczy przetrzeć nią łyżeczki i wypłukać.

sztućce philipiak
Niektóre sztućce wymagają odpowiednich środków czyszczących

Sztućce platerowane i postarzane

Platerowane sztućce są pokryte cienką warstwą srebra, złota lub innego szlachetnego metalu. Nie wolno takich sztućców myć w zmywarce, a tylko ręcznie, używając delikatnego płynu do mycia i miękkiej myjki. Jeśli pojawią się na nich naloty, można je na 10 minut zanurzyć w gorącej wodzie, w której wcześniej gotowany był szczaw, szpinak, ziemniaki albo w wodzie z octem i sodą w proporcjach: 3 litry gorącej wody, 5 łyżek octu i 4 łyżki sody.

Wykonane ze srebra lub pokryte srebrem i przyciemniane, dzięki czemu wyglądają na starsze sztućce wymagają wyjątkowo delikatnej pielęgnacji. Nie wolno ich myć w zmywarce, nie można używać soli czy sody, bo usuniemy ciemniejsze “postarzające” ślady. Nie wolno też myć ich metalowymi gąbkami czy szorstkimi myjkami, a trzeba wykorzystać miękką szmatkę i specjalny preparat. Tego typu sztućce lepiej więc wykorzystywać tylko od czasu do czasu, bo szybko się niszczą.

Pamiętajmy też, że do zmywarki nie wolno wkładać sztućców z drewnianymi trzonkami.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz