Pierwsza miesiączka pojawia się w życiu dorastającej dziewczyny między 11 a 14 rokiem życia. Może się jednak zdarzyć, że pierwsze krwawienie wystąpi już u 9-letniego dziecka, jak i 16-letniej panny. Cykl miesiączkowy powinien być regularny, czyli mieć 28 dni, jednak z przeróżnych powodów może się skrócić albo wydłużyć. Wśród innych zaburzeń miesięczkowania są także: bolesne miesiączki, bardzo obfite krwawienia, plamienia. Przyczyn zaburzeń jest naprawdę bez liku – od niezdrowej diety, po poważne choroby.
Za długo? Za krótko?
Przeciętny cykle miesiączkowy trwa 28 dni. Może się wydłużyć do 36, lub skrócić do 20 i jeśli dzieje się tak regularnie, to nie ma powodów do obaw. Większe wahania to najczęściej wynik zaburzeń hormonalnych, np. niewłaściwej pracy tarczycy, ale także zmiany chorobowe w macicy. Niepokój powinny wzbudzić także przedłużające się miesiączki, czyli trwające powyżej tygodnia. W takich przypadkach należy zgłosić do lekarza ginekologa, który zleci odpowiednie badania krwi. Brak miesiączki, mimo że do tej pory pojawiała się, często jest przyczyną nieodpowiedniej diety, na przykład zbyt agresywnego odchudzania się.
Silne skurcze, tracenie dużej ilości krwi
Podczas miesiączki można odczuwać ból w podbrzuszu, zwłaszcza tuż przed wystąpieniem krwawienia oraz w pierwszym dniu. Jeśli ból jest trudny do wytrzymania, trwa przez cały czas krwawienia, do tego dochodzą bóle głowy, zaparcia, biegunka, nudności to dużo wskazuje na to, że mamy problem z hormonami, które rozszerzają naczynia krwionośne i oddziaływając na mięśnie gładkie prowadzą do silnych skurczów podbrzusza. Jednak może to być także stan zapalny jajników czy mięśniaki w macicy, dlatego też nie wolno tych objawów bagatelizować.
Podczas miesiączki kobieta traci około 4-6 łyżeczek krwi. To znacznie mniej niż się nam wydaje. Jeśli jednak podczas doby trzeba zmieniać przemoczoną podpaskę co 2 godziny, to znaczy, że krwawienie jest zbyt obfite i grozi anemią. Jest też sygnałem dla lekarza, że pacjentka może mieć mięśniaki macicy, torbiele, stan zapalny. W przypadku obfitych miesiączek nie wolno przyjmować aspiryny, ogrzewać podbrzusza termoforem ani uprawiać wysiłkowych sportów.
Pamiętajmy, że u dziewczynki, u której dopiero pojawił się cykl miesiączkowy na początku krwawienia mogą być bardziej bolesne, obfite, niż u kobiety dojrzałej, również często występuje nieregularne. Wszystko jednak powinno się unormować w ciągu roku od pierwszej miesiączki, co nie oznacza że można bagatelizować poważne objawy zaburzeń.