Ciąża krok po kroku, czyli czego możesz dowiedzieć się z kalendarza ciążowego?

kalendarz ciąży

Każdej mamie oczekującej dziecka 9 miesięcy ciąży może na początku wydawać się trwać w nieskończoność. Prawda jednak jest taka, że to idealny czas na to, by przygotować się na przyjście dziecka, a jednocześnie okres, kiedy z tygodnia na tydzień przyszłe mamy odczuwają (a po 1 trymestrze widzą) zmiany zachodzące w organizmie. Jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu i skąd wiedzieć, który to tydzień ciąży?

Jak obliczyć wiek ciąży?

Ponieważ zwykle nie wiadomo, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia, tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dziecko powinno urodzić się pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Przez cały ten czas przyszła mama i dziecko są pod opieką lekarza, którego należy odwiedzać najpierw co miesiąc, pod koniec ciąży nawet co tydzień, a po terminie porodu i codziennie. Podczas każdej wizyty ciężarna musi pamiętać, w którym tygodniu ciąży się znajduje, a lekarz dokładnie wie, kiedy należy przeprowadzić poszczególne badania.


Skąd czerpać wiedzę o ciąży?

Ciężarne jednak nie czerpią obecnie wiedzy tylko z gabinetów lekarskich. Lekarz ginekolog ma zaledwie kilkanaście minut w miesiącu na to, by poświęcić uwagę swojej pacjentce. Dlatego ratunkiem dla wszystkich przyszłych mam, które chcą się upewnić, że ciąża przebiega prawidłowo, a określone objawy są typowe dla danego okresu ciąży polegają na kalendarzu ciąży. To nic innego, jak opis ciąży krok po kroku – co się dzieje z płodem, jak się rozwija, co już potrafi, czy jak wygląda w łonie matki, wraz z opisem możliwego samopoczucia kobiety i ze wskazówkami. Dobrze przygotowany kalendarz ciąży odpowiada na podstawowe pytania, które chętnie zadały by ciężarne lekarzowi.

Aby określić tydzień ciąży, nie trzeba jednak liczyć tygodni na palcach. Na stronach z kalendarzami ciąży są kalkulatory, które automatycznie obliczają na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki, w którym tygodniu znajduje się ciężarna i kiedy może się spodziewać porodu (pamiętając o tym, że tylko ok. 7% dzieci rodzi się dokładnie w określonym terminie).

kalendarz ciąży

Czego można się więc spodziewać po poszczególnych trymestrach ciąży?

Pierwszy trymestr to dla wielu kobiet trudny okres – z jednej strony brzuszka jeszcze nie widać, z drugiej pojawić się mogą mdłości, nudności, potworna senność, brak lub przesadny apetyt. To czas, kiedy ciężarnej towarzyszy ogromny niepokój – albo związany z przyszłością, jeśli ciąża nie była planowana, albo strach o dziecko, bo niestety pierwszy trymestr niesie za sobą duże ryzyko poronienia wczesnej ciąży. Jednak pod koniec trymestru można już zobaczyć małe dziecko na ekranie urządzenia USG, posłuchać jego bicia serca. Często przyszli rodzice do końca 1 trymestru nie chwalą się ciążą – jedni nie chcą zapeszyć, inni po prostu uznają, że jest za wcześnie. Od początku jednak trzeba dbać o siebie – unikać przenoszenia bardzo ciężkich przedmiotów, stanowczo odstawić alkohol i inne używki, a zacząć przyjmować suplementy i rozważnie planować dietę.

Drugi trymestr dla wielu ciężarnych jest najprzyjemniejszy. Brzuszek się powiększa, więc z jednej strony pojawia się radość, z drugiej wątpliwości typu “jak będzie wyglądał tatuaż na podbrzuszu a ciąża”, “co zrobić, by nie mieć rozstępów”, “jak nie przytyć”, a także to najważniejsze pytanie: czy będzie chłopiec, czy dziewczynka? Około 20 tygodnia ciąży możliwe jest bowiem określenie płci dziecka. Oczywiście na 100% będzie ona pewna, gdy maluch się urodzi, ale dzisiejszy sprzęt pozwala na tak dokładne podejrzenie malucha, że w większości przypadków lekarz dobrze rozpoznaje płeć. Od tego okresu można też poczuć pierwsze ruchy dziecka – pamiętajmy jednak, że u jednych mam czuć je nawet około 12 tygodnia ciąży, inne muszą czekać nawet do 22 tygodnia ciąży. Poza tym samopoczucie jest zwykle dobre – w ciężarne wstępuje energia, siła, mają ładniejsze włosy, paznokcie i skórę, a libido wzrasta. To najlepszy okres do kupowania ubranek, remontowania pokoju i przygotowywania się na przyjście dziecka. Potem niestety będzie już gorzej…

…bo trzeci trymestr to przynajmniej kilka kilogramów na plusie, zgaga, nudności, ból pleców, częste wizyty w toalecie z powodu dziecka uciskającego na pęcherz, zadyszka, zaparcia, zmęczenie, niecierpliwe oczekiwanie, a także całkiem mocne kopniaki dziecka. Nawet pracoholiczki często w tym okresie decydują się na odpoczynek – i słusznie. Przez kolejne kilka lat ciężko będzie o przespaną noc, swobodne wyjście na kawę, czy wyjazd na wakacje. I chociaż wyspać się na zapas nie można, to warto trochę odsapnąć, poczytać książki, nauczyć się szyć czy gotować. To także dobry moment na zapisanie się do szkoły rodzenia, poszukanie położnej. Po 32 tygodniu ciąży można też być bardziej spokojnym o życie dziecka. Wcześniaki w tym okresie mają już znakomitą szansę na przeżycie i na funkcjonowanie w dobrym zdrowiu. Dlatego pozostaje już tylko czekanie na poród.

Dodaj komentarz