Bóle miesiączkowe – jak je złagodzić?

bóle miesiączkowe

Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet w każdym wieku. Ich przyczyny mogą jednak okazać się poważną chorobą, a sama dolegliwość potrafi wykluczyć na kilka dni z życia zawodowego i prywatnego. Jak złagodzić bóle miesiączkowe i kiedy zgłosić się do lekarza z powodu bólu?

bóle miesiączkowe

Miesiączka – “trudne dni”

Dolegliwości bólowych, także tych związanych z miesiączką nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza w kilku przypadkach. Wizyta u lekarza ginekologa jest konieczna, kiedy menstruacja pojawia się częściej niż co 21 dni, kiedy ból pojawił się nagle, chociaż wcześniej nie występował i gdy oprócz krwawienia pojawiła się biegunka, wysypka albo nudności. Wskazaniem do wizyty w gabinecie ginekologa jest też sytuacja, kiedy ból w podbrzuszu pojawia się już na kilka dni przed miesiączką i towarzyszy nawet po jej zakończeniu albo kiedy pojawia się silne krwawienie wymagające wymiany podpasek nawet co godzinę. Sygnałem, że dzieje się coś niedobrego jest też miesiączka, która utrzymuje się ponad 10 dni. Jeśli bolesność miesiączek nie pozwala na normalne funkcjonowanie, to także wystarczający powód, by powiedzieć o tym specjaliście.

bóle miesiączkoweKto najczęściej odczuwa bóle miesiączki?

Aż 75% młodych kobiet, czyli tych do 20 roku życia skarży się na bolesne miesiączkowanie. Ma to związek z rozpoczęciem miesiączkowania i utrwalaniem się tego procesu. Co ciekawe na bolesne miesiączki skarżą się przede wszystkim kobiety uznawane za wrażliwe emocjonalnie, a jednocześnie perfekcyjnie wykonujące swoje obowiązki, te, które częściej odczuwają stres.

Przyczyną bólów miesiączkowych u kobiet powyżej 20 roku życie może być też stan zapalny, zwłaszcza przewlekły, który może powodować zrosty. Niezwykle często bóle miesiączkowe są też pierwszym objawem endometriozy. Endometrioza to coraz lepiej poznawana choroba, która powoduje, że śluzówka macicy przemieszcza się poza nią. Podczas miesiączki złuszcza się, ale nie wędruje z krwią na zewnątrz. Bóle wywoływać mogą także mięśniaki, czyli łagodne guzki, które zmieniają kurczliwość fragmentów macicy. Lekarze wskazujący przyczyny mówią też o tyłozgięciu, nadmiernym przodozgięciu czy o niedorozwoju macicy. To przyczyny bólu podczas miesiączek nawet u 20% dojrzałych kobiet. Kiedy jednak ginekologicznie wszystko wydaje się w porządku, warto zbadać sobie hormony tarczycy. Bolesne miesiączki mogą świadczyć o niedoczynności, która wpływa też na zaburzenia miesiączkowania. U kobiet powyżej 45 roku życia bolesna miesiączka może świadczyć o zbliżającej się menopauzie.

bóle miesiączkowe

Endometrioza – poważna przyczyna bólów brzucha

Coraz częściej w mediach mówi się o chorobie zwanej endometriozą. To choroba, która nie tylko wywołuje duży ból podczas miesiączki, ale jest przyczyną problemów z zajściem w ciąże. Polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy wędrują w głąb organizmu: do otrzewnej, jajników, jelit czy ścian pęcherza, zamiast go opuszczać wraz z krwią podczas miesiączki. Choroba wywołuje torbiele, stany zapalne i zrosty. Na endometriozę nie ma skutecznego lekarstwa i głównie leczy się objawy choroby, a wybór leków i terapii zależy od dolegliwości związanych z chorobą, wiekiem pacjentki czy umiejscowieniem się torbieli. Kiedy chora na endometriozę uskarża się jedynie na ból, stosuje się tylko leki przeciwbólowe.

Sposoby na ból miesiączkowy

Bóle miesiączkowe wywoływane są skurczami mięśni gładkich. Żeby krew wypływała, macica kurczy się, co przy intensywnej miesiączce albo zaburzeniach miesiączkowania może wiązać się z bólem podbrzusza. Kiedy krwawienie nie jest zbyt intensywne, można zastosować ciepłe okłady, np. z użyciem termoforu czy koca elektrycznego. Pamiętać jednak należy, że takie okłady mogą zwiększyć krwawienie, nie są więc polecane przy intensywnej miesiączce, podobnie jak ciepłe kąpiele w wannie.

bóle miesiączkowe

Chociaż podczas miesiączki nie poleca się uprawiać intensywnego sportu, to warto robić ćwiczenia rozciągające, które przy okazji odprężają i wzmagają wydzielanie endorfin. Przeciwbólowo dobrze sprawdzają się także zwyczajne leki przeciwbólowe. Nie poleca się jednak przyjmowania aspiryny, która rozrzedza krew i zwiększa krwawienie. Pomocne są też leki działające rozkurczowo. Łagodzą bowiem intensywność skurczów i tym samym odczuwanie bólu. Warto też działać długofalowo. Lekarze polecają, by przynajmniej od połowy cyklu unikać soli oraz ostrych przypraw, a ogólnie zwiększyć w diecie ilość wapnia i magnezu. Warto też z ogólną korzyścią dla zdrowia unikać picia mocnej kawy, herbaty oraz napojów gazowanych z kofeiną, a częściej sięgać po rumianek, miętę i liście malin.

Niestety, bolesne miesiączki często wiążą się także z migrenami, wymiotami, brakiem apetytu, rozdrażnieniem, spadkiem nastroju i efektywności pracy. Tutaj sprawdzić się może gorzka czekolada, która nie tylko pysznie smakuje, ale też dostarcza sporej dawki magnezu. Magnez z kolei uspokaja, odpręża, łagodzi dolegliwości związane ze stresem, poprawia nastrój.

Dodaj komentarz