Wydawać by się mogło, że wystarczająco mocno wywraca się do góry nogami życie rodziców, gdy pojawia się na świecie maluch. Tymczasem wraz z nim do codzienności wkraczają nieprzespane noce i ciągła troska o samopoczucie bobasa. Niewielu rodziców ma szczęście i cieszy się spokojnym i absolutnie zdrowym maluszkiem. Coraz więcej rodzin boryka się z alergią pokarmową u dzieci, pokrzywkami czy biegunkami.
Alergia pokarmowa u niemowląt
Objawia się na różne sposoby, ale przede wszystkim zmianami skórnymi. Jest tak powszechna, że trudniej trafić na dziecko, które nie ma żadnych problemów alergicznych, niż na to, które je ma. Pierwsze objawy alergii pokarmowej u dzieci w wieku niemowlęcym to zaczerwienione i suche policzki, pęknięcia skóry za uszami, w zgięciach łokci i kolan, sucha i szorstka skóra na przedramionach i łydkach. Takie objawy wymagają wizyty u pediatry, zmiany diety dziecka i mamy karmiącej oraz wprowadzenia odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry. Więcej o alergii pokarmowej u niemowląt TUTAJ.
Biegunki
U dzieci karmionych piersią częste i płynne kupki są normą. Zaczną zmieniać swoją konsystencję wraz z wprowadzeniem do diety pokarmów stałych. Dopóki nie zauważymy w nich śladów krwi czy śluzu, nie ma powodu do obaw. Jeśli wyraźnie zawartość pieluszki jest zmieniona, dziecko jest niespokojne, płacze, pręży się, źle się czuje, to może być początek infekcji bakteryjnej, wirusowej lub objaw alergii pokarmowej. Wymaga kontroli lekarskiej.
Wysypki, pokrzywki
Wszelkie pryszczyki z tyłu główki, na plecach, dekolcie czy pupie, zwłaszcza kiedy pojawiły się w upalny dzień, mogą świadczyć o przegrzaniu malucha. To tak zwane potówki, które znikną, gdy trochę się ochłodzi i dziecko będziemy ubierać mniej ciepło. Jeśli jednak pokrzywka przypomina kaszkę, swędzi, idzie w parze z suchą skórą, może zwiastować alergię pokarmową albo inną. W takim przypadku także niezbędna jest wizyta u lekarza.
Zdjęcia: pxhere.com