Przyczyny chrapania i sposoby na nie

Dlaczego chrapią dorośli i dzieci?

Chrapanie to nie tylko dość częsta i uciążliwa przypadłość. To również poważny problem zdrowotny. Poznaj przyczyny chrapania oraz dowiedz się, w jaki sposób można sobie z nim poradzić.

Przyczyny chrapania

Główny problem związany z chrapaniem polega na tym, że emitowany w ten sposób dźwięk bywa  dokuczliwy dla otoczenia. Według niektórych badań może on osiągać nawet 70 decybeli, podczas gdy wybudzić nas jest w stanie hałas o emisji 30 decybeli. Rzadko kiedy dźwięk ten stanowi jednak problem dla samego chrapiącego, chyba że dodatkowo cierpi on na poważniejsze zaburzenia oddechowe w czasie snu. W jaki sposób w ogóle dochodzi do tego, że wydajemy niemiłe dla ucha chrapliwe odgłosy, śpiąc?

Chrapanie u dorosłych

Otóż ta niekontrolowana czynność pojawia się w wyniku zwiotczenia mięśni gardła. W efekcie przepływające wokół języczka podniebiennego powietrze wprawiane jest w szereg następujących po sobie drgań, które odbierane są przez otoczenie jako szorstkie dźwięki o dość wysokim natężeniu. Chrapaniu sprzyja między innymi przyjmowanie substancji, które powodują osłabienie napięcia mięśni: alkoholu, leków nasennych, uspokajających czy przeciwuczuleniowych. Inne równie częste przyczyny chrapania u dorosłych to znaczna otyłość oraz anomalie w budowie anatomicznej gardła i jamy nosowo-gardłowej, np. krzywa przegroda nosowa.

Dlaczego dorośli chrapią

Chrapanie u dzieci

Ta dość drażniąca dolegliwość dotyczy nie tylko osób dorosłych. Często pojawia się także u dzieci. Czym jest spowodowana? Zazwyczaj chrapanie u dzieci wywołane jest przez pewne anomalie fizjologiczne. Należą do nich przerost trzeciego migdała lub migdałków podniebiennych, a także niedrożność nosa. U najmłodszych pociech chrapanie może być spowodowane przez wiotkość krtani.

Jakie sposoby na chrapanie nie działają?

Ze względu na powszechność tego uciążliwego problemu w sieci oraz na rynku można coraz częściej znaleźć różnego rodzaju cudowne środki i przepisy na to, co zrobić, żeby nie chrapać. Te, które rzeczywiście mogą pomóc, a jednocześnie nie zaszkodzą chrapiącemu, znajdziecie opisane dokładniej na tej stronie: https://gazetakrakowska.pl/co-zrobic-zeby-nie-chrapac-przyczyny-i-skuteczne-sposoby-na-chrapanie/ar/c14-14943684 . Dowiecie się z niej na przykład, że w walce z chrapaniem ważna jest higiena snu, ale również zmiana pewnych nawyków jak, chociażby zrzucenie kilogramów, zwiększona ilość ruchu czy ograniczenie palenia lub picia. Można też sięgnąć po poduszkę ortopedyczną, która sprawi, że ciało przyjmie odpowiednią pozycję.

Odpowiednia pozycja ciała zapobiega chrapaniu

Jakich metod lepiej nie stosować? Na pewno nie powinniśmy sięgać po różnego rodzaju gadżety czy, co gorsza, niesprawdzone (czyli pochodzące spoza aptek) tabletki czy inne środki mające rzekomo na celu wyleczenie nas z chrapania. Zatykanie ust czy nosa osobie, która chrapie, to również praktyka, której raczej nie należy stosować. Odradzane przez specjalistów są też wszelkiego typu urządzenia elektroniczne budzące osobę chrapiącą.

Leczenie chrapania – kiedy jest konieczne i na czym polega?

Z dolegliwością tą należy jednak podjąć walkę i to nie tylko ze względu na jej uciążliwość dla otoczenia. Dlaczego jeszcze? Ponieważ nieleczone chrapanie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się tzw. bezdech nocny powodujący niedotlenienie organizmu oraz utrudniający prawidłową pracę wielu ważnych narządów na czele z sercem. Aby uniknąć tych niebezpiecznych powikłań, należy jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty pulmonologa lub laryngologa. Jednak najtrwalsze efekty przynosi leczenie chrapania z wykorzystaniem zabiegów chirurgicznych mających na celu przywrócenie prawidłowej budowy przegrody nosowo-gardłowej.

 

Reasumując: zamiast eksperymentować ze zdrowiem i testować domowe sposoby na chrapanie, lepiej zdiagnozować jego przyczynę, poddając się potrzebnym badaniom. Na ich podstawie specjalista zleci odpowiednie leczenie. Zazwyczaj są to preparaty lecznicze (stosowane głównie u kobiet) lub specjalne urządzenia w postaci maski, które podnosi ciśnienie w drogach oddechowych do właściwego poziomu. Jego praca jest cicha i dyskretna, a efekty dość szybko zauważalne.

Dodaj komentarz